Početkom jula u glavnom gradu Bangladeša, Daki, došlo je do intenzivnih studentskih protesta čiji su zahtevi inicijalno tražili rešavanje hroničnih korupcionih problema u toj državi. Izuzetno snažna i agresivna reakcija državnih vlasti, koje su otvorile vatru na studente,nije urodila plodom, već naprotiv, samo dalje radikalizovala same proteste koji su sada poprimili oblik otvorenih klasnih demonstracija i koje su do sada odnele preko 60 ljudi, dok je vlada upotrebila preko 7000 pripadnika represivnih snaga.

Intezivan sukob posledica je ogromnih klasnih razlika koje su se javile u ovoj zemlji nakon proglašavanja nezavisnosti 1971 godine. Ubrzo nakon osamostaljenja, sve pozicije u državnim i javnim preduzećima i službama, koje pored većih zarada nose i bolje uslove rada su postale rezervisane za članove porodica vladajuće strukture koja drži pozicije vlasti od 1971. godine. Očigledna kontrola koju ova klasa drži nad državnom birokatijom je samo polovina sistema, u kojem drugu čini privatan sektor dominiran od strane krupnog kapitala koji na jeftinim dnevnicama tamošnje radničke klase stvara enormne profite. Ovaj polukolonijalni položaj doveo je tamošnju radničku klasu do ruba egzistencije i koja je već pokazala izuzetnu borbenu sposobnost kada je u novembru došlo do velikih demonstracija tekstilnih radnika.
Pored već velikog broja žrtava, karakteristika ovog sukoba jeste gašenje škola,fakulteta i interneta, u cilju bacanja populacije od 180 miliona u što veći informacijski mrak i oduzimanja ovom mladom delu radničke klase sredstva komunikacije i centre organizovanja. Međutim, studenti se nisu povukli, a pored snažnih policijskih snaga, vodili su borbu i protiv naoružanih pristalica, a u suštini plaćenika režima koji su hladnim oružjem napadali studente i ostale pobunjene elemente.

Studenti su u svojim akcijama uspeli da napadnu zatvor i oslobode preko 100 političkih zatvorenika, nakon čega su ga spalili. Pored toga, zvanični sajt premijera te države je hakovan od strane pobunjenika i na njemu se nalazi naslov:” Ovo nisu demonstracije, ovo je rat.”

[…] smo ranije i pisali, u Bangladešu se još od početka jula odvijaju velike demonstracije, predvođene studentskom […]