U toku noći između 17. i 18. marta, Izrael je uspeo da ubije najmanje 402 palestinska civila, a rani i povredi još 500. Ovaj napad je u potpunosti nenajavljen, o čemu svedoči i broj žrtvi, a Izraelske vojne vlasti prosto su naknadno uputili “upozorenja za evakuaciju”. Drugim rečima, ovaj blickrig nad civilnim stanovništvom još jednom je udario pečat već poznatih imperijalističkih i kolonijalističkih manira.
Nedugo nakon izraelskog napada, jemenske oružane snage raketirale su Izrael oko Nevatim baze i okupiranog Nakaba. U napadu su iskorišćene hipersonične rakete Palestina – 2, a jedna od raketa pala je tačno tokom ceremonije promocije cionističkih oficira, nateravši ih ne samo simbolično, već i bukvalno da kleknu. Na taj način, kao i nedavnim ponovnim obaranjem američkog drona MQ-9 Reaper, Jemen je demonstrirao izližnost izraelske, američke i druge propagande o nepobedivosti svojih sistema i nedodirljivosti svojih teritorija.

U posljednjih nekoliko godina, Gaza je postala simbol trajnog sukoba i humanitarne krize, s čestim prekidima primirija koji dovode do eskalacije nasilja. Jedan od ključnih aspekata ovih sukoba je da Izrael često krši dogovorena primirja, što dodatno komplikuje situaciju na terenu i otežava mogućnost postizanja trajnog mira.
Kontekst primirija i njihov značaj
U kontekstu Gaze, primirja su često bila krhka i kratkotrajna, a brojni izvještaji i dokazi ukazuju da je Izrael često inicirao akcije koje su dovodile do prekida primirija, što je rezultovalo značajnim gubitcima među palestinskim civilima.
Za vreme poslednjeg sukoba, Izraelske obrambene snage (IDF) često su provodile vazdušne napade i kopnene operacije u Gazi, čak i tokom perioda kada je primirje bilo na snazi. Primeri uključuju ciljanje civilnih objekata, kao što su škole, bolnice i stambene zgrade, što je dovelo do brojnih žrtava i širenja straha među lokalnim stanovništvom. Ove akcije su često opravdavane kao “samoodbrana” protiv raketa koje su paljene iz Gaze, ali činjenica da su ciljani civilni objekti i da su žrtve uglavnom civili, pa čak i da se često jedino i ciljaju civilni objekti – govori o stvarnim namerama Izraela.

Kršenje primirija od strane Izraela ima ozbiljne humanitarne posledice. Gaza je već dugo pod blokadom, s ograničenim pristupom osnovnim potrepštinama kao što su hrana, voda i lekovi. Ekskalacija nasilja dodatno pogoršava ovu situaciju, otežavajući dostavu humanitarne pomoći i povećavajući broj izbeglica. Deca, žene i stariji ljudi posebno su ugroženi, s mnogim porodicama prisiljenim napustiti svoje domove.
Medijski prikaz ovih događaja često je pristran, s jakim lobijima koji podržavaju Izrael i nastoje umanjiti ili opravdati njegove akcije. Međunarodna zajednica, uključujući UN, često je pozivala na obustavu nasilja i poštivanje primirija, ali -licemerno. Konkretne mere i sankcije retko su primenjivane. Ovo nedelovanje ne samo što ohrabruje Izrael u nastavku izvršenja genocidnih planova, već mu predstavlja i tiho odobrenje.