Palestinska samouprava (PA) je kolaboratorska vlada, koja ima djelimičnu kontrolu nad nekim palestinskim gradovima na Zapadnoj obali. Oficijelno ona predstavlja palestinsku vladu na Zapadnoj obali, ali od početka rata u Gazi iz dana u dan sve više pokazuje svoj pravi karakter kolaboratorske tvorevine.
Prije nekoliko nedjelja vojno krilo PA je pokrenulo ofanzivu protiv palestinskog Otpora, koji se aktivno bori protiv izraelske okupacije i koji pokušava da poveže nacionalnooslobodilačku borbu Palestinaca na Zapadnoj obali i u Gazi.
Unatoč stalnim upozorenjima Otpora od izbijanja građanskog rata, ukoliko se ovakvi napadi ne obustave, PA ne prestaje sa napadima na Otpor i na same civile na Zapadnoj obali.

Sada kada je skoro i potpuno izgubila podršku naroda, a njena politika kolaboracije razotkrivena, PA se otvoreno ponaša kao okupaciona sila. Od posljednjeg izvještaja o Zapadnoj obali 22. decembra, snage PA su ubile više palestinskih civila kao osvetu narodu za podržavanje Otpora.
Zločini PA
PA je počela gađati opkoljene palestinske kuće ručnim raketnim bacačima, od čega se i izraelska vojska do skoro suzdržavala. Tačnije, izraelska vojska je tek od početka rata u Gazi počela da primjenjuje Energa granate – granate slične RPG granatama, sa određenim prijednostima u odnosu na njih.

PA je takođe nastavila da puca u prolazu na civile i palestinske kuće, a posebno na kuće porodica boraca Otpora, ubijajući nedužne civile. Ciljanje kuća su proširili u posljednje vrijeme, paleći i naravno dopuštajući paljenje palestinskih kuća od strane izraelskih naseljenika.
Da se dodatno utvrdi slika PA kao izraelske produžene ruke, pripadnici PA su upali u kancelarije Al Jazeere na Zapadnoj obali i tokom prijenosa uživo novinarima su predali rješenje o zabrani ove televizije. Ova akcija je odrađena na isti način kao i izraelska, kada je prije nekoliko mjeseci izraelska vojska, takođe na prijenosu uživo, predala novinarima Al Jazeere rješenje o njihovoj zabrani na Zapadnoj obali.
Na palestinskim mriježama počela je da kruži slika ove dve akcija jedna pored druge, simbolizujući istu politiku sa dva lica.

Pokušaji povratka legitimiteta u narodu
Portparol oružanih snaga PA je u pokušaju da opravda napad na Otpor i istovremenu kolaboraciju sa Izraelom dao zanimljivu izjavu. U njoj je rekao kako PA izbjegava sukob sa Izraelom, jer nemaju dovoljno snage da mu se suprotstave. Takvom retorikom su se istorijski služili svi kolaboratorski režimi iz više razloga, od kojih su dva glavna.
Prvo zbog svoje klasne pozadine, odnosno njihovog kompradorskog karaktera, zbog kojeg su htjeli ili ne htjeli primorani da sarađuju sa okupatorom uslijed ekonomske zavisnosti od njega. Drugi je manjak povjerenja u snagu sopstvenog naroda, jer ova klasa stoji iznad njega i ne vidi ga kao dovoljno snažnog i pametnog da može da se organizovano suprotstavi okupatoru.
Realnost pokazuje da palestinski narod i u Gazi i na Zapadnoj obali može da se suprotstavi i uspešno se suprotstavlja okupacionoj vojsci na svakom koraku.

Uprkos ovakvom ponašanju, PA je i dalje očajna da vrati legitimitet u očima naroda, te su pripadnici kolaboratorskog režima priveli šest Palestinaca, jer nisu htjeli da oslove mrtve oficire PA-a kao mučenike. Nakon privođenja su primorali ove Palestince da pred kamerama izjave kako su mrtvi oficiri mučenici, a videi su kasnije poslati medijima.
Ovaj potez je samo još jedan u nizu loših poteza PA, koji doprinosi ne samo jačanju Otpora, već i još većim rascepima unutar same PA.
Podjele unutar PA
Istorijske podjele
Glavna i najveća partija unutar Palestinske samouprave (PA) jeste Fatah. Originalno revolucionarna levičarska partija, ona je kroz godine sve više prelazila na reformističke pozicije, da bi na kraju došla do potpune kolaboracije sa Izraelom.
Palestinski pokret Otpora je u periodu potpisivanja Sporazuma iz Osla1 mnogo oslabio i tek nešto nakon njega je ponovo počeo da se gradi. Ključni momenti u građenju Otpora su bili Druga intifada započeta 2000. godine i dolazak Hamasa na vlast u Gazi 2007. godine.

Jačanjem Otpora je jačala i podjela unutar kolaboratorskih partija, a posebno Fataha kao najveće partije u PA. Tako je oružano krilo Fataha u Gazi – Al Aksa brigade – potpuno prešlo na stranu Otpora i danas predstavlja jednu od najvećih grupa unutar Otpora, a na Zapadnoj obali je isto oružano krilo počelo da se dijeli u frakcije. Većina ovih frakcija danas je na strani Otpora i u mnogim gradovima na Zapadnoj obali Al Aksa brigade predstavljaju najveću grupu Otpora.
Pozivi na napuštanje PA
Tako su skoro izašla dva video snimka, jedan iz Gaze, a jedan sa Zapadne obale, u kojima pripadnici Al Aksa brigada pozivaju Fatah da prekine sa napadima na Otpor i da mu se pridruži, kako bi se zajedno borili protiv okupatora.
U video snimku iz Gaze pripadnik brigada se obratio Fatahu prije akcije protiv izraelske vojske, govoreći da su takvi potezi političko samoubistvo za palestinski nacionalnooslobodilački pokret. U video snimku sa Zapadne obale se mogu vidjeti zamaskirani i naoružani borci Otpora, gdje jedan od njih čita izjavu sa telefona u kojoj piše da je PA prešla sve crvene linije i da će ako ovako nastavi preći “tačku bez povratka”.

Naravno, već smo pisali o tome da je klasna pozicija PA, odnosno partija koje je čine, kompradorska. Otpor ovo zna i ovakve poruke su usmerene ne samom političkom vrhu PA, već na njene pripadnike koji se protive politici kolaboracije i koji su spremni da joj se suprotstave.
U budućem, a najvjerovatnije i u skorijem periodu možemo da očekujemo sve veći broj prelaska iz redova PA u redove Otpora. Na ovaj način će Otpor dobiti nove obučene i motivisane borce, a PA se učvrstiti kao kolaboratorska vlada.
- Sporazum iz Osla je dogovor do kojeg su u Oslu 1993. godine došli izraelska vlada i PLO (Palestinska oslobodilačka organizacija). Najveća partija unutar PLO-a je bila i ostala Fatah, a kao dio dogovora PLO je priznao izraelsku državu i dogovoreno je stvaranje kolaboratorske Palestinske samouprave kao vladajućeg tela u Gazi i na Zapadnoj obali. ↩︎