Gaza
Od kada je izraelska vojska zakoračila u Rafu, na jugu Gaze, izvršeno je više masakra u kojima je stradalo na stotine nedužnih civila koji su ubijeni u takozvanim “sigurnim” oblastima. Taktika saterivanja civilnog stanovništva u određene “sigurne” oblasti, a zatim bombardovati je do temelja, predstavlja strategiju Izraela koja prethodi ovom ratu.
Pored Rafe, Izrael je izvršio masakre i u kampu Džabalija, na severu Gaze, odakle se povukao nakon opsade koja je trajala čak 21 dan. Iako zvaničnici Izraela tvrde kako su postigli svoje vojne ciljeve u tom kampu, činjenica da je usledilo povlačenje, nakon evidentnih velikih gubitaka demantuje te navode. Jedino što je Izrael uspeo da uradi je da uništi skoro sve civilne objekte koji su ostali u kampu, uključujući bolnice, škole, humanitarne ustanove i slično. Zbog ovolikog uništenja, palestinska civilna administracija je izjavila da severu Gaze preti neizbežna glad.

Palestinski otpor je izvršio nekoliko zaseda u urbanom delu Gaze, u okviru kojih su uspeli ne samo da nanesu gubitke izraelskoj vojsci, već i da zarobe nekoliko vojnika, po prvi put od 7. oktobra. Iz navoda zarobljenih vojnika i onih koji se nalaze na prvoj liniji borbe, jasno je da i u samoj izraelskoj vojsci postoji raslojavanje prema klasi i rasi, odnosno da ispod navodne nacionalne homogenosti, stoji jasno izražen rasizam. To se ogleda u činjenici da u najopasnija područja i na najopasnije operacije Izrael u velikoj većini slučajeva šalje ljude koji nisu bele rase, koji nemaju poreklo iz Evrope ili SAD-a i koji su niže klase.
Tokom i nakon povlačenja izraelskih trupa, palestinski otpor je izvršio više raketnih baraža na militarizovana naselja oko pojasa Gaze, uključujući Nahal Oz, Sad, Ajn Hašloša, Mefalsim, Nirim i Kisufim. Takvo bombardovanje Izraela od strane Otpora, nakon neuspešnih operacija izraelske vojske i njihovog povlačenja je postalo uobičajena praksa palestinskog otpora. Cilj ovih baraža jeste da pored proširenja zone samog borbenog dejstva, pošalje i poruku da cilj likvidacije otpora od strane izraelske vojske nije uspeo. Štaviše, gađanje neposredno nakon izraelskog povlačenja samo još više akcentuje neuspeh izraelske vojske na terenu i uopšte izraelske politike.

Zapadna obala
Kao i do sada, na Zapadnoj obali Otpor nastavlja da pojačava svoje akcije, što se ogleda u sve češćim napadima na izraelska naselja oko palestinskih kampova, unutar Zapadne obale. Ovo je posebno bitno zato što je Izrael odobrio ponovno otvaranje militarizovanih naselja unutar Zapadne obale, koja su imala istu ulogu kao i izraelska naselja oko pojasa Gaze – da drže Palestince pod kontrolom.
Zbog pojačanog Otpora, Izrael je povećao broj operacija širom Zapadne obale, kao i veličinu istih. Napadnuta palestinska naselja jesu Tulkarem, Al-Kalil, Tubas, Nablus, Dženin, Balata, Ramala, Šuavat, Kalkilja, Kafr Dan. Ciljevi ovih operacija variraju sve od kidnapovanja Palestinaca, pa do pronalaženja i ubijanja boraca palestinskog otpora.

[…] Istina je da izraelski vojnici skoro nikada ni ne vide pripadnike Otpora, već da se oni nalaze ispod zemlje i izlaze samo kada prave zasede. Takođe, u sve oblasti koje je Izrael proglasio “očišćenima” od Otpora, Otpor se vratio, zbog čega IOS konstantno iznova napada iste oblasti kao što je skorašnji napad na kamp Džabalija. […]