Pregled
Od posljednjeg objavljivanja na našem portalu došlo je do nastavka sukoba u kompletnoj Palestini. Hezbolah je nastavio da sistematski uništava vojno-obavještajne elemente na Sjeveru Palestine i seje teror među izraelskim doseljenicima. Jemenski dron “Jafa” prošao je dva puta kroz izraelski vazdušni prostor, detonirajući u neposrednoj blizini američke ambasade u Tel Avivu, pokazujući da je navodno savršena izraelska protiv vazdušna odbrana daleko od toga. Međutim, politički procesi koji se odvijaju neposredno uz borbene postaju sve jasniji i bez obzira na žrtve, palestinska borba dobija sve odrijeđeniju političku formu. U prilog tome govori i politički skup koji je organizovan radi ujedinjenja svih palestinskih političkih frakcija od značaja koji i pored stranog uticaja značajno doprinosi jačanju palestinske borbe.

Gaza
U Gazi izraelsko vazduhoplovstvo je nastavilo za bombardovanjem čitavog Pojasa. Talasi bombardovanja propraćeni su kopnenim nastupanjem u pravcu Kan Junisa koje je započeto 22. jula i prilikom kojeg su izraelske snage uništile sve što im se našlo na putu. Samo u prvih 24 sata ubijeno je preko 90 civila u Kan Junisu, a Izrael zahteva da 400 000 ljudi napusti tu oblast, što je praktično nemoguće. Međutim, kao i u ostatku Gaze, te prazne kuće i naselja pružila su sklonište borcima Otpora koji je prema sopstvenim navodima do sada uništio preko 1000 tenkova izraelske armije. Izraelska strana je takođe, po prvi put od početka rata, potpuno otvoreno priznala da ima problem sa ogromnim brojem uništenih tenkova ili pak, onih izbačenih iz stroja. Osim toga, hroničan nedostatak obučenih vojnika takođe pritiska izraelsku armiju.
Događaj koji može smanjiti vojni pritisak na Gazu jeste eskaliranje rata na Sjeveru Palestine između Izraela i Libana, za koji Izrael tvrdi da je spreman i da je pitanje vremena kada će započeti svoju invaziju na tu državu. Izrael je već jednom doživjeo poraz u Libanu 2006. godine, a prema dosadašnjim razvojima događaja velika je šansa da se takav kraj opet ponovi.
Okršaji su se nastavili i na drugim mjestima, pa je tako 23. i 24. jula oko Rafe došlo do žestokih sukoba kada su izraelske snage pokušale da izvrše proboj u taj grad. Uprkos pokušajima, izraelske snage se nisu probile u ovaj grad. Pored Rafe, tzv. Necarim Koridor koji seče Gazu na pola i koji izraelske snage koriste za lansiranje upada ka sjeveru ili jugu Pojasa se nalazi pod konstantnom minobacačkom i raketnom vatrom od strane otpora. Prema dostupnim snimcima, primjetno je da otpor vrši izuzetno hrabre operacije u kojima borci dolaze do izraelskih tenkova i oklopnih vozila na svijega nekoliko desetina metara pre dejstva.

Osim vojnog sukoba, namerno gušenje populacije u Gazi presjecanjem dotoka hrane i ljekova, kao i ruiniranjem osnovne infrastrukture dovelo je do pojave opšte slabosti, infekcija i virusa. Prema određenim navodima, u Gazi je došlo do pojave Polio virusa i shodno očajnom stanju u kojem se nalaze bolnice u toj zoni, može se očekivati i širenje i javljanja epidemije.
Ovacije u američkom kongresu izraelskom premijeru, dostava oružja iz Evrope Izraelu i hapšenje demonstranata i aktivista koji se protive ovoj genocidnoj politici. Ovakvi fašistički istupi ne samo Izraela, nego i drugih režima demonstriraju nešto što nije ni moć, a ni samouverenost koja proističe iz premoći u nekoj oblasti – tapšanje po leđima i dodavanje oružja sa strane demonstrira da je ta strana u problemu – i to velikom.
Zapadna obala
Na Zapadnoj obali više se i ne može govoriti o nekom “mirnom” stanju koje prekidaju izraelski upadi, već o stanju koje se ogleda konstantnim sukobima između palestinskog otpora (koji je na toj teritoriji znatno ojačao) i izraelskih snaga.
Do okršaja je došlo i u Tulkaremu i Dženinu 23. jula, a svijega dva dana ranije, 21. jula je uklonjena zabrana korišćenja dronova iznad Zapadne obale. Osim ova dva grada, dejstva su se sada prenijela i na Jerusalim, odnosno kako ga Palestinci nazivaju Al – Kuds, zatim Kalkilju, Al – Kalil, Nur – Šams kamp i mnoge druge. Tipičan obrazac ovih borbi je inicijalna infiltracija specijalnih snaga čiji je cilj započinjanje borbe sa Palestincima, a zatim upad regularne armije u cilju “izvlačenja”, odnosno nastavka borbe sa Otporom i generalnog terora koji se sprovodi nad palestinskim stanovništvom. Osim toga, nakon odobravanja leta dronovima iznad Zapadne obale, Izraelci su sproveli napad u kojem su ubili 3 istaknuta borca palestinskog otpora u Jerusalimu.

Treba napomenuti i to da ako su na početku rata Izraelci imali posla sa incidentnima slabijeg intenziteta i koje su mogli rešiti manjim snagama, danas ispred sebe imaju sve organizovaniji otpor koji ne samo što postaje ozbiljniji u vojnom smislu, već i politički dovodi do zaokreta na teritoriji nad kojom je Izrael imao koliku-toliku političku prevlast. Naime, neposustajući otpor na Zapadnoj obali je došao do tačke u kojoj su se političke formacije na tom tlu morale odlučiti u potpunosti ili za oružani otpor ili za potpuno služenje izraelskom okupatoru koji je posredno svoju vlast vršio preko Palestinske Samouprave.