Nova Kaledonija je francoska čezmorska kolonija, ki se nahaja v Tihem oceanu, 16.000 km od Francije. Potem ko je francoski parlament glasoval za spremembo volilnega zakona v korist francoskega prebivalstva na otoku, so izbruhnili veliki nemiri.
Kratka zgodovina
Novo Kaledonijo je leta 1853 zasedla Francija. Kmalu zatem je Francija pripeljala naseljence, ustanovila naseljenske kolonije in odrekla pravice domorodnemu ljudstvu Kanak.
Zaradi slabih življenjskih razmer, ki jih je povzročila kolonialna francoska uprava, je na tem ozemlju v osemdesetih letih prejšnjega stoletja izbruhnil spopad med novokaledonskimi borci za neodvisnost in francoskimi enotami. Rezultat tega boja je bil podpis sporazuma leta 1998, ki je ljudstvu Kanak dal nekaj več pravic in se dogovoril, da bo čez 20 let izveden referendum o neodvisnosti.

Po 20 letih je bil referendum za neodvisnost izveden leta 2018, pa tudi leta 2020 in 2021. Čeprav je bil rezultat vsakega referenduma proti neodvisnosti Nove Kaledonije, gibanje za neodvisnost ni priznalo niti enega, deloma zaradi bojkota referenduma, med drugim tudi zaradi vmešavanja francoskih oblasti v volilni proces.
Današnji nemiri
Že omenjena sprememba zakona bi francoskim naseljencem dala večjo volilno pravico, kar bi še poglobilo že tako podrejen položaj ljudstva Kanak. Ta poteza je le ena v nizu potez Macronove administracije, katerih cilj je razširiti francosko vplivno območje v Indo-Pacifiku. Sama ta strategija je le nadaljevanje politike imperialistov, ki je sestavljena iz pregrupiranja čet in poskušanja zasesti čim več strateško pomembnih položajev pred naslednjim medimperialističnim spopadom.

Kmalu po sprejetju spremembe zakona so izbruhnili nemiri, v katerih so bili napadeni francoske čete in njihova zasebna lastnina. Zaradi nadaljnjega stopnjevanja nasilja in nezmožnosti francoskih oblasti, da bi umirile razmere, je francoska vlada razglasila izredne razmere. V času pisanja tega članka so bili štirje ljudje ubiti, več pa jih je bilo ranjenih.
