Komunistička partija Indije (KPI) je najveći revolucionarni pokret u Indiji. Osnovana je 2004. godine spajanjem dva maoistička pokreta (CPI-ML – Komunistička partija Indije (marksističko-lenjinistička) i MCC – Maoistički komunistički centar). Partija ima za cilj uništenje kapitalističkog sistema i uspostavljanje socijalizma u zemlji kroz oružanu revoluciju, odnosno kroz Dugotrajni narodni rat.
PLGA (Narodnooslobodilačka gerilska armija) vodi gerilski rat protiv indijske buržoaske države s primarnim fokusom na ruralna područja Čatisgara (Chhattisgarh), Džarkanda (Jharkhand) i Bihara. Partija zastupa prava proletarijata, poljoprivrednih radnika, ugljetavanih naroda i drugih eksploatisanih društvenih slojeva Indije, te optužuje vladu za ugnjetavanje i nasilje nad lokalnim stanovništvom.
Oružana borba
U oktobru je došlo do sukoba između jedinica PLGA i snaga indijske države kod reke Čintavagu u oblasti Sukma, u Čatisgaru na istoku Indije. Gerilci su se povukli bez gubitaka, dok su na strani snaga indijske države gubici nepoznati. Istog meseca su poginula dva pripadnika snaga indijske države, nakon što je eksplodirala eksplozivna naprava.

U borbi protiv kontrarevolucionara PLGA je ubila više špijuna u Bidžapuru (Bijapur) i Sukmi, za koje je dokazano da su radili za indijsku državu. Nakon izvršenja kazni revolucionari su postavili pamflete u kojima su optužili vladu za regrutovanje mladih u špijunske redove.
Borba protiv lokalnih vlasti
Osim direktne oružane borbe, KPI vodi borbu i na brojne druge načine, uključujući proteste i štrajkove. Tako je KPI proglasila štrajk u Džarkandu i Biharu protiv ubistva jedne revolucionarke, optužujući vlasti za namerno odbijanje medicinskih usluga zarobljenoj. U Telangani – u centralnoj Indiji – revolucionari su upozorili lokalne političare da vrate novac ukraden od siromašnih Dalita, koji su postavljeni na dno kastnog sistema i svakodnevna su žrtva eksploatacije.
Vladajuća partija u Indiji po imenu Indijska narodna partija (BJP) je poznata po fašističkoj politici i žestokom antikomunizmu. KPI vodi borbu protiv nje od njenog nastanka, dokazujući da jedino komunisti mogu voditi istinksu antifašističku borbu. Revolucionari su tako uspešno ometali kampanju BJP-a u Bastaru, tražeći od lokalnih članova da napuste stranku zbog korupcije, na šta su ovi pristali.

Navedene novosti pokazuju kontinuitet oružanih sukoba i političkih akcija revolucionara u Indiji. Iako su brojčano nadjačani, revolucionari nastavljaju da predstavljaju opasnost buržoaskim snagama, boreći se za prava siromašnih i marginalizovanih narodnih masa. Sukobi u Bastaru i drugim regionima ističu duboke društvene i ekonomske podele u Indiji, koje i dalje pokreću ovaj dugotrajni konflikt.