Izrael se povlači
Kot smo že pisali, je Izrael pred nekaj meseci izvedel kopenske napade z namenom očistiti območje Gaze Palestincev, kar je spremljala močna propaganda, v kateri je bilo videti neustavljivo tehniko in izurjenost izraelskih borcev, ki junaško napadajo ruševine nekoč živega mesta. Toda v resnici so se Palestinci močno uprli in potegnili Izrael v praktično gverilske urbane boje, kjer je bila njihova tehnična prednost zmanjšana na minimum, kar je povzročilo ogromno obremenitev in izčrpanost izraelske vojske. Porazi, ki so jih Palestinci zadali Izraelu, so kulminirali z nedavnim umikom Izraela iz Gaze (mesta), ki se nahaja na severu istoimenskega pasu. Umik utemeljujejo z banalno razlago, da je bil cilj uničenja Hamasa dosežen in da angažiranje redne vojske ni več potrebno.
Seveda pa je realnost videti nekoliko drugače. Potem ko so elitne izraelske brigade utrpele velike izgube v živi sili in opremi ter umaknile svoje enote, je sledil splošen umik. Najverjetneje je ta umik posledica nezmožnosti vojskovanja s hitro in motivirano gverilsko vojsko, ki jo v nasprotju s prevladujočo propagandno narativo sestavljajo druge politične skupine, torej praktično celotno palestinsko ljudstvo.



Poraz Izraela na tem delu fronte je treba iskati izključno v značaju sprtih strani. Gverilska vojna, ki so jo Palestinci vsilili Izraelu, je možna le, če je samo prebivalstvo afirmativno nagnjeno k gverilski vojski, torej če sta vojska in ljudstvo na nekem ozemlju eno. Na drugi strani pa je izraelska vojska delovala agresivno, z divjim bombardiranjem in neusmiljenim pobojem civilnega prebivalstva. Nezmožnost zadrževanja osvojenih ozemelj, potreba po stalni prisotnosti povsod in brez podpore lokalnega prebivalstva je to linijo ofenzive že na začetku obsodilo, morda celoten napad na neuspeh.
Napadi na Jemen
Kot odgovor na napade Jemna na komercialne ladje podjetij, povezanih z Izraelom, ki so povzročili velike izgube na svetovnem trgu, sta Amerika in Velika Britanija s pomočjo Avstralije, Nizozemske, Bahrajna in Kanade izvedli skupno vojaško operacijo proti Jemen. Zahodna koalicija trdi, da je zadela 16 lokacij, na katerih so nameščeni radarski sistemi, skladišča brezpilotnih letal in raket, izstrelišča in poveljniški centri.

Čeprav je bila ta operacija namenjena ustrahovanju Jemna in odvračanju od prihodnjih napadov na komercialne ladje, je bil učinek povsem nasproten in jemensko vodstvo je izdalo izjavo, da se bo odzvalo na te napade. Prav tako so po teh napadih družbe, katerih ladje običajno plujejo skozi Hormuško ožino, ukazale svojim ladjam, naj se strogo izogibajo tej poti in gredo okoli, kar kaže na to, da napadi na Jemen tem podjetjem niso vlili prav nič zaupanja, ampak so jih le prestrašili še več.

Jemen se je že naslednji dan poskušal maščevati in izstreliti raketo na ladjo, ki je plula skozi ožino, vendar je bil napad neuspešen in raketa je padla 500 metrov od ladje.
Obmejna vojna med Hezbolahom in Izraelom se nadaljuje
Na severu okupirane Palestine še vedno potekajo spopadi, ki postajajo vse pogostejši in intenzivnejši. Hezbolah še naprej cilja na izraelske položaje na in blizu meje, medtem ko Izrael vse pogosteje cilja na vojaške in civilne cilje. V nasprotju z običajnimi obmejnimi napadi je Izrael tokrat izvedel napad globoko na ozemlju Libanona. V noči na 2. januar je izvedel zračni napad na stavbo v Bejrutu, kjer so se nahajali eden od voditeljev Hamasa in šest drugih članov, v katerem so bili vsi ubiti. Čeprav so uspešni, takšni napadi ne vodijo v zmanjševanje bojnih zmogljivosti ciljnih skupin, temveč jih še dodatno motivirajo in privabljajo nove, enako sposobne voditelje.

V odgovor na ta izraelski napad je Hezbolah bombardiral občutljivo bazo kontrole zračnega prometa in izvedel več napadov na izraelske položaje.