Izrael se povlači
Kao što smo ranije pisali, Izrael je još pre nekoliko meseci započeo kopnene napade sa ciljem čišćenja Pojasa Gaze od Palestinaca, a koje je propraćeno snažnom propagandom u kojoj se mogla videti neprikosnovena tehnika i utreniranost izraelskih boraca kako herojski jurišaju na ruševine nekada živog grada. Međutim, u realnosti, Palestinci su pružili žestok otpor i uvukli Izrael u praktično gerilske urbane borbe, gde je njihova tehnička prednost svedena na minimum, što je dovelo i do ogromnog naprezanja i trošenja izraelske armije. Porazi koje su nanosili Palestinci Izraelu, kulminirali su nedavnim povlačenjem Izraela iz Gaze (grada), koji se nalazi na severu istoimenog pojasa. Povlačenje je opravdano banalnim objašnjenjem da je cilj uništenja Hamasa ispunjen, te da angažman regularne vojske više nije potreban.
Naravno, realnost malo drugačije izgleda. Nakon što su elitne izraelske brigade pretrpele ogromne gubitke u ljudstvu i tehnici i povukle svoje jedinice, usledilo je i opšte povlačenje. Najverovatnije je ovo povlačenje rezultat nemogućnosti vođenja rata sa brzom i motivisanom gerilskom armijom, koji nasuprot dominantnom propagandnom narativu, sačinjavaju i druge političke grupacije, odnosno praktično čitav palestinski narod.


Izraelski poraz na tom delu fronta treba tražiti isključivo u karakteru zaraćenih strana. Gerilski rat koji su palestinci nametnuli Izraelu je moguć samo ukoliko je i sama populacija afirmativno nastrojena ka gerilskoj vojsci, odnosno ukoliko su vojska i narod na nekoj teritoriji – jedno. Sa druge strane, izraelska armija je nastupila osvajački, sa divljačkim bombardovanjem i bespoštednim masakriranjem civilnog stanovništva. Nemogućnost da zadrži osvojene teritorije, potreba da konstantno bude prisutna svuda, a bez podrške lokalne populacije osudila je od starta ovaj pravac ofanzive, a možda i čitav napad na neuspeh.
Napadi na Jemen
Kao odgovor na napade Jemena, na komercijalne brodove kompanija koje imaju veze sa Izraelom, što je dovelo do ogromnih gubitaka po svetsko tržište, Amerika i Velika Britanija uz pomoć Australije, Holandije, Bahraina i Kanade, su izvršile zajedničku vojnu operaciju protiv Jemena. Zapadna koalicija tvrdi da je pogodila 16 lokacija, na kojima su se nalazili radarski sistemi, skladišta dronova i raketa, lokacije lansiranja, komandni centri.

Iako je ova operacija za cilj imala da zastraši Jemen i odvrati ga od budućih napada na komercijalne brodove, efekat je bio potpuno suprotan i liderstvo Jemena je dalo izjavu da će odgovoriti na ove napade. Takođe, nakon ovih napada, kompanije čiji su brodovi inače prolazili kroz Ormuski moreuz su dale naredbu svojim brodovima da striktno izbegavaju ovaj put i da idu okolo, što pokazuje da napadi na Jemen nisu nimalo ulili poverenje tim kompanijama, već su ih samo još više uplašili.

Jemen je pokušao da uzvrati odmah sledeći dan, lansirajući raketu na jedan brod koji je prolazio kroz moreuz, međutim, napad nije bio uspešan, a raketa je pala 500 metara od broda.
Pogranični rat između Hezbolaha i Izraela se nastavlja
Na severu okupirane Palestine se i dalje vode borbe, koje su sve češće i intenzivnije. Hezbolah nastavlja da gađa izraelske pozicije na granici i blizu nje, dok Izrael sve intenzivnije gađa, što vojne, to i civilne ciljeve. Nasuprot uobičajenim graničnim napadima, Izrael je ovaj put izvršio napad duboko na teritoriji Libana. U noći 2. januara, izvršio je vazdušni napad na zgradu u Bejrutu, u kojoj se nalazio jedan od vođa Hamasa i još šest članova, a u kojem su svi poginuli. Iako uspešan, ovakvi napadi ne dovode do smanjenja borbenih sposobnosti ciljanih grupa, već ih još više motivišu i dovode nove, jednako sposobne lidere.

Kao odgovor na ovaj napad Izraela, Hezbolah je bombardovao osetljivu bazu kontrole vazdušnog saobraćaja i izveo je nekoliko napada na izraelske pozicije.

[…] izraelski vojni i politički vrh izjavio da je potpuno “očišćen” od Otpora tokom povlačenja izraelske vojske sredinom januara ove […]