Jemen
Već smo izvestili o tome da su Huti ušli u novu, “četvrtu” fazu operacija protiv Izraela, koja podrazumeva ciljanje ratnih brodova Zapadne koalicije, kao i ciljanje svih komercijalnih brodova koji imaju veze sa Izraelom, od Crvenog mora do Indijskog okeana.
Od tada, Huti su izveli na desetine napada na komercijalne i ratne brodove, u okviru kojih je napadnut nosač aviona “Ajzenhauer” čak dva puta, 31. maja i 1. juna, kao i tri američka razarača. Takođe, Jemen je 29. maja oborio još jedan američki MQ-9 Reaper dron, što predstavlja šesti oboreni dron od strane Huta od početka rata.

Zapadna koalicija je ponovo gađala Jemen vazdušnim napadima. Pogođeni su glavni grad Sana, kao i provincije Sane, Al-Hodejdah i Taiz. Gađani su zgrada radio stanice, kao i zgrada obalne straže, u čijem napadu su oštećeni i civilni brodovi. U ovim napadima je poginulo i povređeno 58 ljudi.

Sever okupirane Palestine
Izrael se na severu nikada nije nalazio u gorem položaju nego što je sada. Od početka rata, na severu okupirane Palestine, kao i na svakom drugom frontu protiv Izraela, situacija je eskalirala iz dana u dana, a obe strane su koristile sve naprednije i razornije oružje. Dok je Izrael to oružje uglavnom koristio da nanese što veću štetu civilima, ne smanjujući nimalo borbene sposobnosti Hezbolaha, Hezbolah je usavršio svoje operacije protiv izraelske vojske.
U vreme pisanja ovog članka, Hezbolah je od 7. oktobra (početka rata) izvršio više od 2000 operacija. Ove operacije, u odnosu na početak rata, su mnogo sofisticiranije i nanose mnogo veću štetu Izraelu, što se vidi u činjenici da je Izrael povukao većinu svojih vojnika sa severa, jer ne može da ih zaštiti od napada Hezbolaha.

Pored toga, u naseljima na severu je uništeno 930 kuća, a raseljeno ukupno 200 000 naseljenika, od kojih je jedan deo prekinuo svaki kontakt sa Izraelom, a drugi deo napravio svoj izbeglički kamp i izrazio želju da se otcepi od Izraela. Iako se ono najverovatnije neće desiti, ovakve stvari pokazuju u koliku je krizu upala ova naseljeničko-kolonijalna država.
Okupacije univerziteta širom sveta
Iako policija u svakoj zemlji gde se vrše okupacije univerziteta u znak podrške Palestini vrši sve veću represiju, studenti, kao i ljudi koji dolaze da ih podržavaju, ne dozvoljavaju da ih ta represija zastraši. Mnogi univerziteti koje su studenti okupirali su više ili manje prekinuli saradnju sa Izraelom i njegovim naučnim institucijama.
Oni koji odbijaju da urade bilo šta po tom pitanju i koji šalju sve veći broj policajaca na studente, su naleteli na ogroman otpor studenata. Primer toga su univerziteti Bon u Nemačkoj i Kolumbija u Nju Jorku, gde su se u Bonu studenti zabarakadirali, a u Kolumbiji ponovo izvršili okupaciju univerziteta, nakon što ih je policija rasterala već dva puta.

[…] pokušaj Izraela da okrene situaciju na sjeveru u svoju korist, uprkos tome što od 7. oktobra je raseljeno preko 200.000 naseljenika usled dejstva sa teritorije […]