• 04/04/2025

REVINFORM

Revolucionarne vijesti

Loading

U prethodnih nekoliko meseci došlo je do zaoštravanja borbi između raziličitih pokreta otpora i njihovih neprijatelja širom planete. Sledi sažet opis najbitnijih borbi koje su se odigrale kako u urbanim, tako u ruralnim područjima.

Područja zahvaćena najintenzivnijom klasnom borbom

FILIPINI

Pešadijski bataljon filipinske vojske u Sikalau, grad Lasam, Kagajan, 27. jula 2023, izgubio je osam vojnika u napadu filipinske Nove Narodne Armije. Zbog sramote 17. pešadijskog bataljona njihovi gubici nisu objavljeni i priznati. U međuvremenu, niko među Crvenim borcima nije povređen.
Borci su brzo preuzeli inicijativu i preokrenuli neprijateljsku ofanzivu, što neprijatelj nije očekivao. Velika prednost gerilske vojske je duboko razumevanje stanja masa i poznavanje terena kako bi se mogla bezbedno povući i manevrisati. S druge strane, zbog krajnjeg očaja armija stare države je angažovala znatne snage, ali bez većeg uspeha između Lasam, Sto. Nino i Rizal. Državna vojska je koristila nedavne udare tajfuna i prirodnih nepogoda kao pretekst humanitarne pomoći, kako bi izvela napade na gerilske formacije.
Brigade i divizije stare države već godinama seju strah i teror među civilnim stanovništvom, uprkos tome što se i same predstavljaju kao „zaštitnici države i naroda“.

INDIJA

U pokušaju da izazovu pometnju i nepoverenje u Narodnom ratu indijska država je 22. avgusta, izdala nove uslove za predaju maoista.

Sada, da bi se neki borac (maoista) uopšte predao, potrebno je da da podatke o sopstvenoj jedinici, borcima, položaju i sve ostale informacije koje mogu interesovati državne organe.

Policija u Čatisgaru (Chhattisgarh) tvrdi da su 5. septembra, u šumi, između sela Tadmetla i Duled, ubili dva kadra maoističke partije za koje kažu je bila raspisana nagrada od po 1100 evra. Međutim, stanovnici sela to demantuju i tvrde kako oni nisu imali nikakve veze sa Komunističkom partijom Indije (maoistička). Oni kažu da ih je policija pokupila na putu da kupe namirnice, vezala za motor i odvezla u džunglu, a da su kasnije rekli da su ih ubili u okršaju u džungli. Zbog straha koji nanose ovakvi događaji, koji su veoma učestali, stanovnici obližnjih, ali I daljih sela organizuju protest protiv terora indijske države.

Bivši vojnik Graničnih bezbednosnih snaga je ubijen od strane maoista 07. septembra. Grupa maoista mu je upala u kuću I ubila ga, zbog sumnje da je bio policijski doušnik. Pored njegovog tela su nađeni leci.

Tokom ovog meseca, KPI(M) je pozvala mase na nastavljanje narodnog rata, bojkot izbora i borbu protiv imperijalizma.

PALESTINA

Tokom septembra Izrael je nastavio politiku ekstremne represije palestinskog stanovništva. Samo tokom meseca septembra, prijavljeno je najmanje 84 otmice od strane Izraelskih odbrambenih snaga [IDF]. Ove otmice su se dešavale na celoj palestinskoj teritoriji, uključujući Dženin, Ramallu, Gazu i Jerusalim, između ostalih. U jednoj od najvećih operacija, izraelska vojska je otela 17 ljudi, među kojima su i dva tinejdžera. U drugim operacijama otmice zabeleženi su napadi gumenim mecima, suzavcem i ručnim bombama koje su izraelske snage ispalile na one koji su se opirali njihovom vojnom upadu.

Prvog septembra, izraelska vojska je dejstvovala bojevom municijom po palestinskim protestantima, usmrtivši osam ljudi, dok su još desetine ranjenje. Tog istog su represivne snage ubile još jednog i ranile još trojicu u gradu Akabi. Tokom ovih upada došlo je do žestokih sukoba sa Narodnooslobodilačkim pokretom.

Napadi su se nastavili sa povišenim intenzitetom, tokom kojeg su upotrebljeni helikopteri, dronovi, lično-streljačko i teško naoružanje što je dovelo do još 7 ubistava i 3 otmice. Na ove napade, Narodnooslobodilački pokret je odgovorio sopstvenim napadima na punktove i mobilne snage izraleske vojske.

INDONEZIJA

U Indoneziji je došlo do uličnih sukoba i protesta zbog namere državnih vlasti da nastave eksploataciju populacije i prirodnih resursa građenjem industrijskih i energetskih postrojenja.

Na ostrvu Rempang, kineski konzorcijumi započeli su sa izgradnjom industrijskog parka u cilju prerade kvarca, što bi dovelo do iseljavanja oko 7500 stanovnika sa ostrva. Protesti povodom ovog projekta su eskalirali i doveli do dizanja uličnih barikada. Sukobi su se dalje nastavili napadom stanovnika ostrva na vladine zgrade, na šta je policija odgovorila ogromnom brutalnošću i hapšenjima.

Sledeći sukob se dogodio na ostrvu Silavesi 21. septembra, a povod sukoba je ekspanzija rudarskih kompanija, koja je uništila zemljište lokalnog stanovništva. Tišina institucija je prekinuta napadom razgnevljenih protestanata, koji su zapalili zgradu lokalnih institucija, na šta je policija ponovo odgovorila brutalnošću, sa čak preko 40 hapšenja.

Indonežanska država već godinama pomaže imperijalističku eksploataciju samog naroda, kao i njegovih resursa, što nailazi na sve veći otpor radničke klase i seljaka. Kako otpor radništva i seljaka bude rastao, tako se može očekivati sve agresivnija politika vladajuće klase, kriminalizacija protesta, hapšenje vodećih ličnosti u otporu itd.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *