• 04/04/2025

REVINFORM

Revolucionarne vijesti

Novi napadi na tekstilne radnike u Bangladešu

Loading

Eskaliranje protesta u okolini Dake je dovelo do prinudnog zatvaranja oko 100 fabrika.

Radnici su u prethodnom periodu odbili predlog vladinog panela da se plate podignu na 207$. Da bi se obuhvatila situacija u kojoj se radnici u Bangladešu nalaze, treba istaći da ovo praktično značilo trostruko povećanje, odnosno da radnici u mizernim uslovima rade za manje od 80$!

Glavne kompanije koje eksploatišu radnike jesu velike kapitalističke kompanije poput H&M, Zara i Levi. Ista roba koja se proizvodi u tim uslovima, se zatim prodaje u evropskim i ostalim tržnim centrima, dovodeći tako super-profite ovim kapitalističkim kompanijama.

U sukob sa ovakvim poretkom pokrenulo se skoro 25.000 radnika,a ako taj broj deluje velik, treba onda uzeti u obzir da je ukupna populacija koja radi u tekstilnoj industriji u Bangladešu iznosi oko 4 miliona.

Neredi su prvo započeli u industrijskim gradovima Gazipuru i Ašuliji, gde se oko 10.000 radnika pobunilo i blokiralo autoput i okolne fabrike, na šta je odgovoreno slanjem “elitne” policijske jedinice koja je demonstrante napala gumenim mecima, suzavcem i ostalim sredstvima prinude, na šta su radnici uzvratili sopstvenom kišom kamenica i svog ostalog materijala koji je pokazivao “odgovarajuće” konstruktivne karakteristike.

Sukobi su do sada odneli živote bar tri radnika.

One thought on “Novi napadi na tekstilne radnike u Bangladešu”
  1. […] Intezivan sukob posledica je ogromnih klasnih razlika koje su se javile u ovoj zemlji nakon proglašavanja nezavisnosti 1971 godine. Ubrzo nakon osamostaljenja, sve pozicije u državnim i javnim preduzećima i službama, koje pored većih zarada nose i bolje uslove rada su postale rezervisane za članove porodica vladajuće strukture koja drži pozicije vlasti od 1971. godine. Očigledna kontrola koju ova klasa drži nad državnom birokatijom je samo polovina sistema, u kojem drugu čini privatan sektor dominiran od strane krupnog kapitala koji na jeftinim dnevnicama tamošnje radničke klase stvara enormne profite. Ovaj polukolonijalni položaj doveo je tamošnju radničku klasu do ruba egzistencije i koja je već pokazala izuzetnu borbenu sposobnost kada je u novembru došlo do velikih demonstracija tekstilnih radnika. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *