Produbljivanje kapitalističke krize prati sve oštrija borba između radničke klase i buržoazije širom sveta. U poslednjih nekoliko dana došlo je do eskalacije masovnog štrajka u Samsungovoj fabrici u Indiji, protesta studenata i prosvetara u Argentini i okršaja između studenata i policije u Kolumbiji.
Indija
U Samsungovoj fabrici u blizini grada Čenaj (Chennai) na jugu Indije, 9. septembra je počeo štrajk radnika koji još uvek traje. Radnici zahtevaju veću platu, koja trenutno po izjavama radnika nije dovoljna da pokrije osnovne životne troškove, kao i bolje radne uslove.

Petina Samsungove zarade u Indiji potiče iz ove fabrike i ona je deo povećanih investicija Zapadnih tehnoloških kompanija u Indiji. Indijska buržoazija je pokrenula program “Make in India” (Napravi u Indiji) u pokušaju da podstakne ulaganje stranih kompanija u indijsko tržište i obogati se, uzimajući deo profita koji te kompanije ostvare eksploatacijom indijske radničke klase.
Ovaj štrajk je jedan od najvećih u poslednjih nekoliko godina i iznenadio je imperijalističku i nacionalnu buržoaziju, čije je planove poremetio. Pola proizvodnje u fabrici je pogođeno, a radnici su organizovali štrajk u vreme kada je proizvodnja u fabrici povećana, zbog nadolazećeg praznika u Indiji kada se prodaja elektronike naglo povećava.
U utorak je organizovan protest na kojem je učestvovalo 900 radnika, od kojih je većina uhapšeno i pušteno isti dan. Dan kasnije organizovan je jednodnevni štrajk glađu, što pokazuje dalju radikalizaciju štrajka usled nemogućnosti radnika da dobiju ono što zahtevaju običnim štrajkom i protestima.

Trenutno štrajk organizuje Centar za indijske sindikate (CITU) – organizacija koja je povezana sa revizionističkim komunističkim partijama i organizacijama u Indiji. Samsung ne prepoznaje ovu organizaciju kao važeću i to koristi kao izgovor da ne razgovara sa organizatorima štrajka i da na taj način odmah odbije zahteve radnika.
Argentina
Stotine hiljada su demonstrirali u sredu na ulicama Buenos Ajresa, glavnog grada Argentine, protiv velikog smanjenja budžeta javnim univerzitetima. Proteste je podstakla pretnja trenutne vlade u Argentini da će staviti veto na zakon koji bi osigurao finansiranje univerziteta. Uprkos masovnim protestima vlada je stavila veto na zakon u četvrtak ujutru.

Vladu predvodi argentinski predsednik Havijer Milei – neoliberalni političar koji je od dolaska na vlast krajem prošle godine izveo ogromna smanjenja budžeta raznih javnih institucija, kao i agresivnu privatizaciju ekonomije, pri čemu je doveo radničku klasu Argentine u veoma loš položaj. Dolazak na vlast ovakvog političara pokazuje dubinu kapitalističke krize, u kojoj buržoazija sve otvorenije podržava otvorene reakcionare koji su spremni uzeti od radničke klase i poslednji cent, kako bi pokušali spasiti kapitalistički sistem.
Njegov dolazak na vlast istovremeno pokazuje i da je radnička klasa Argentine izgubila poverenje u sistem buržoaske demokratije. Mala izlaznost na izbore pokazuje manjak volje radničke klase da učestvuje u farsi zvanoj izbori u kapitalizmu, i da ne veruje da izborima može poboljšati svoj položaj.

Zakon na koji je stavljen veto je trebao da pokrije veliko povećanje inflacije od čak 240 posto godišnje. Međutim, u sistemu u kojem je ostvarivanje profita najbitnija stvar, na javno obrazovanje se gleda kao trošak, a ne način da se unapredi čitavo društvo. Ovakvi i slični potezi vladajuće klase će kratkoročno pomoći spašavanju svog kapitala, ali dugoročno može služiti samo radikalizaciji radničke klase koja sve češćim i masovnijim organizovanjem uči kako se može boriti protiv buržoazije.
Kolumbija
Protesti na univerzitetima, o kojima smo ranije pisali, se još uvek događaju. U Nacionalnom univerzitet u Bogoti, glavnom gradu Kolumbije, došlo je do sukoba između demonstranata i policije, u utorak. Sukob je došao kao odgovor na korišćenje bojeve municije protiv studenata od strane policije, nekoliko dana pre.
Studenti su bili dobro organizovani i opremljeni, koristeći molotovljeve koktele i improvizovane eksplozive, dok je policija koristila vodene topove i suzavac.
