Najnovije vijesti:
12:00 Prema posljednjim informacijama, nakon što je ulice preplavilo oko 400.000 ljudi, premijerka Bangladeša je helikopterom pobjegla za Indiju.
13:00 Broj mrtvih se popeo na 300, a vojska je preuzela vlast u zemlji.
Protesti prošlog mjeseca
Tokom prošlog mjeseca dogodili su se masovni antivladini protesti u Bangladešu, prije svega u glavnom gradu Bangladeša – Daki. Glavni zahtjev demonstranata je bilo ukidanje sistema kvota za državne poslove, koje podrazumijevaju da je 30 posto državnih poslova rezervisano za porodice veterana koji su se borili u Bangladeškom ratu za nezavisnost protiv Pakistana 1971.
Nakon što se vlada suočila sa ogromnim demonstracijama, smanjila je ovaj procenat na 5 posto. Smanjenje procenta kvota, zajedno sa žestokom represijom koja je uključivala ogromno nasilje u kojem je poginulo 200 demonstranata, kao i uvođenje policijskog časa, ukidanje interneta i zabranjivanje masovnih okupljanja, dovelo je do trenutnog smanjenja obima demonstracija.

Ponovni protesti
Međutim, kako to obično i biva u klasnim sukobima, nakon velikih žrtvi koje su ipak donijele određene političke pobjede, demonstranti su ponovo nastupili, ali ovaj put sa drugim zahtjevom – smjenom premijerke i kompletne vlade.
Upravo zbog jasnijeg političkog karaktera, demonstracije su se ovaj put prelile i na ostale gradove u zemlji. 4. avgusta, policija je ubila još 90 ljudi, dok je povrijedila na stotine. Sve ove žrtve dogodile su se u jednom danu.
Sami demonstranti su takođe pokazali viši nivo organizacije nego ranije, te su odmah započeli napade na stanice policije i kancelarije vladajućih stranaka. Prilikom ovih sukoba, vlada je uhapsila barem 11000 ljudi.
Veća organizovanost, kao i karakter novog talasa protesta se može videti u objektima ciljanim od strane demonstranata. Na početku novog talasa, demonstranti su odmah krenuli sa napadima na policijske stanice i na kancelarije vladajućih stranaka, a pored policije suprotstavile su im se i organizovane bande u službi režima.
Zateknuti novim talasom još radikalnijih protesta, vlada je odmah uvela žestoke mjere represije. Uveden je neodređeni policijski čas po prvi put, dok je internet je ponovo ukinut, a društvene mreže i aplikacije za komunikaciju, kao što je WhatsApp su zabranjene.
