• 04/04/2025

REVINFORM

Revolucionarne vijesti

Studentski protesti u Kolumbiji

Jul 30, 2024 #Kolumbija
Protesti u KolumbijiProtesti u Kolumbiji

Loading

Protesti

U Kolumbiji se već nekoliko meseci događaju sporadični protesti na više univerziteta širom države. Na početku nenasilni i neorganizovani, nakon nasilne reakcije policije demonstracije su postale militantnije i daleko organizovanije.

26. jula je izašao video u kojem se vide maskirani demonstranti kako bacaju molotovljeve koktele i topovske udare na policijska vozila. Istog dana došlo je do potere između policije i demonstranata na jednom od najvećih univerziteta u Kolumbiji. Demonstranti su, međutim, uspeli da napadnu policijsku patrolu koja je pokušavala da ih uhapsi. Kao odgovor, policija je osim uobičajenih sredstava poput vodenih topova i suzavca iskoristila i bojevu municiju na studentima.

Studenti pripremaju Molotovljev koktel
Studenti pripremaju Molotovljev koktel

Uzrok protesta je odbijanje vlade Kolumbije da ispuni zahteve studenata, koji uključuju reformu nedemokratske univerzitetske strukture, poboljšanje sistema obrazovanja, kao i ispunjenje reformi koje je obećao novi “levičarski” predsednik Gustavo Pedro tokom svoje kandidature.

Neispunjena obećanja

Gustavo Pedro je bivši pripadnik FARC-a (levičarske gerilske organizacije), koji je došao na vlast na krilima masovnih protesta i pobuna obespravljenih masa, kojima je obećao brojne koncesije. Obećanja o koncesijama, kao i same koncesije su bile jedan od načina da kolumbijska buržoazija smiri mase, koje su počele sve više da se organizuju u borbi za svoja prava.

Međutim, Pedro ne samo da nije uspeo da ispuni obećanja o progresivnim reformama, nego je uspeo da izvede reakcionarne reforme što nije pošlo za rukom desničarskim predsednicima pre njega. U isto vreme je i otupio oštricu revolucionarnih pokreta, kao što su oni koji se bore za agrarne reforme, i sproveo antinarodne mere u korist buržoazije.

Predsednik Kolumbije, Gustavo Pedro
Predsednik Kolumbije, Gustavo Pedro

Neka od najvećih obećanja tokom svoje kandidature su bila prestanak oduzimanje zemlje seljacima i vraćanje iste, raspuštanje antinarodne policijske formacije po imenu ESMAD i puštanje političkih zatvorenika iz protesta 2021. godine.

Nakon što su lideri seljačkih organizacija poverovali Pedru i prestali sa borbom protiv krupnih kapitalista na selu, Pedro je izvršio dodatnu eksproprijaciju njihove zemlje. Policijskoj formaciji ESMAD je samo promenio ime i izgled, dok je ona nastavila da funkcioniše isto kao i ranije, što možemo videti u reakciji policije na studentske proteste. Od 200 političkih zatvorenika, za koje je rekao da će biti pušteni, nije pustio ni jednog čak i nakon brojnih štrajkova glađu samih zatvorenika.

Ponovni otpor naroda

Nakon početnog razočarenja u lažnog levičarskog predsednika, narod je veoma brzo shvatio suštinu buržoaske demokratije i neophodnost konstante borbe protiv kapitalizma. Gustavo Pedro, koji je ostavio oružanu borbu protiv kapitalizma iza sebe i postao deo sistema, na mesto predsednika je došao da bi predstavljao jednu frakciju buržoazije, jednako odlučnu u eksploatisanju radničke klase kao i one frakcije koje su predstavljali razni desničarski predsednici pre njega.

Iako je na vlasti nepune dve godine, sve obespravljene klase i slojevi, od sitnih seljaka do studenata su počele da se veoma uspešno organizuju protiv kolumbijske vlade. Porodice raseljene iz ranih krajeva Kolumbije su u maju ove godine upale u zemlju koja je pripadala narko mafiji, rešene da je vrate narodu i na njoj osnuju zajednicu. Ove godine su takođe izbili protesti u kojima su učestvovali medicinskih i prosvetni radnici, koji su shvatili da su nove reforme iste kao i one koji su pokušali da sprovedu desničarski predsednici, zamotane u “progresivni” paket.

Prosvetni radnici demonstriraju
Prosvetni radnici demonstriraju

Takođe, jedno od velikih obećanja, na osnovu kojih je dobio podršku narodu pri kandidaturi je bilo zavođenje mira u državi mirnim sredstvima. Ali, plan da se militantne revolucionarne grupe razoružaju i napravi mir u državi punoj klasnih kontradikcija je imao potpuno suprotan efekat, rasplamsavajući konflikt star 60 godina i praveći mogućnost mirovnih pregovora praktično nemogućom. Pojačanje intenziteta konflikta se može videti u čestim akcijama frakcije FARC-a, koja se protivi potpisanom primirju 2016. godine.

2 thoughts on “Studentski protesti u Kolumbiji”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *